Reprezentanții Asociației Veteranilor de Război filiala Arad în vizită la Şcoala Profesională ASTRA

elevi2
Elevii arădeni au fost angrenaţi în acţiuni de prevenţie a delincvenţei juvenile
31/03/2016
20160419_093026
Vizită la Cetatea Aradului
19/04/2016

DSC_0573
Luni 18 aprilie 2016 la Şcoala Profesională ,, ASTRA” au fost invitaţi reprezentanţii Asocatiei Veteranilor de Război filiala Arad. Au răspuns invitaţiei şi au vorbit despre cel de-al doilea război mondial col (r.) Gliga Lazăr preşedintele filialei Arad a Asociaţiei Naţionale a Veteranilor, scriitorul Ioan Valeriu Tuleu şi Iaschevici Corneliu veteran de război.

Ioan Valeriu Tuleu le-a prezentat elevilor momente importante din cadrul celei de-a doua conflagraţii mondiale, multe dintre acestea regăsindu-se în lucrarea ,, Rązboiul trăit – Arădenii pe fronturile războiului mondial”. Scriitorul Ioan Valeriu Tuleu a dăruit un exemplar din această lucrare de istorie pentru biblioteca Şcolii Profesionale ,, ASTRA”.

Născut în anul 1920 şi ajuns la venerabila vârstă de 96 de ani, Iaschevici Corneliu, le-a vorbit tinerilor astrişti aproape două ore despre experienţa domniei sale timp de 4 ani pe front. Au fost evocate momente trăite de acesta la Stalingrad şi în munţii Tatra. Infanteristul Iaschevici Corneliu a parcurs alături de camarazii săi mii de kilometrii pe jos pentru a-şi servi patria. Elevii Şcolii Profesionale ,, ASTRA” s-au arătat deosebit de interesaţi de cele prezentate de distinşii invitaţi.

Tot în cursul zilei de luni profesorul de legislaţie rutieră Toderici Mircea le-a vorbit elevilor de la ,, ASTRA” despre cele mai importante reguli de circulaţie care trebuie respectate de elevi în calitate de pietoni sau biciclişti.

Joi 21 aprilie va fi Ziua porţilor deschise la Şcoala Profesională ,, ASTRA” , toţi cei interesaţi elevi, părinţi şi profesori sunt aşteptaţi cu drag la Şcoala Profesională ,, ASTRA” din Arad str. Petru Rareş nr. 1-3.

[http://www.vestic.ro/articol_50653/reprezentanii-asociaiei-veteranilor-de-razboi-filiala-arad-in-vizita-la-scoala-profesionala–astra.html]