Oferta școlii

Înscrieri la Școala Profesională ,, ASTRA" pentru anul școlar 2024-2025

Școala Profesională ,, ASTRA" face înscrieri pentru clasa a IX a la următoarele specializări:

• - Electrician aparate electrice și energetice
  • - Electromecanic material rulant
  • - Sudor
  • - Lăcătuș construcții metalice
  • - Strungar
  • - Operator la mașini cu comandă numerică

• Fără contract de școlarizare Elevii beneficiază de Bursă de stat în valoare de 200 lei, cu posibilitatea de a învăța gratuit o meserie .

Informații suplimentare se pot obține la tel 0730.643.400 (prof. Stoica Cristian).

Prof. Stoica Cristian 0730.643.400

Director Școala Profesională ,, ASTRA"

Oferta Școlii Profesionale Astra

Ținând cont de faptul că şcolile profesionale au fost desfiinţate, tinerii nu reuşesc să mai dobândească o calificare într­o meserie, iar forţa de muncă calificată din industrie este îmbătrânită, Patronatul Societăţii ASTRA Vagoane Călători a hotărât să se implice direct în rezolvarea acestor probleme prin înfiinţarea propriei şcoli private de meserii. Şcoala Profesională,, ASTRA” dispune de o bază materială excelentă, elevii nu invata doar teorie, ci beneficiază de ore de practică în fabrică, acolo unde se produce efectiv şi învaţă cum se construiesc tramvaiele şi vagoanele de călători.

Elevii vor fi pregatiți pentru șase specializări, materiile tehnice fiind predate de profesioniști din uzină. Specializările sunt:

• Sudor
    • Lăcătuş
    • Construcţii metalice şi utilaj tehnologic
    • Electromecanic material rulant
    • Electrician aparate şi echipamente electrice şi energetice
    • Operator maşini cu comandă numerică

Elevii nu numai că primesc gratuit educaţia necesară, atât cea teoretică cât şi pe cea practică, dar şi beneficiază de o bursă de 200 de lei de la Guvernul României . După terminarea studiilor absolvenţii pot fi încadraţi la fabrica Astra în meseriile pe care le­ au studiat la şcoală.

Şcoala Profesională ASTRA a primit avizul de funcţionare de la Ministerul Educaţiei Naţionale, iar anul şcolar 2015-­2016 este primul, dintr­-un lung şir, în care la Arad sunt pregătiţi tineri dornici de muncă şi cunoaştere.