Peste 400 de sălcii plantate la Secusigiu

istorie_0
Clădirea din Arad care a găzduit redacţia celui mai important ziar al Transilvaniei începutului de secol trecut: ,,Românul”
16/02/2022
biserica-de-lemn-din-iercoseni-componenta-vie-a-patrimoniului-istoric-cultural-si-spiritual-al-eparhiei-aradului-804
Biserica de lemn din Iercoșeni, componentă vie a patrimoniului istoric, cultural și spiritual al Eparhiei Aradului
16/02/2022

Peste 400 de sălcii plantate la Secusigiu

Screenshot 2022-02-16 at 12-05-35 Peste 400 de sălcii plantate la Secusigiu

Datorită implicării Primăriei Secusigiu, a Școlii Profesionale „ASTRA” și Arhiepiscopiei Aradului s-a reușit plantarea a sute de sălcii la Secusigiu. Prin implicarea primarului Ilie Cheșa, pe un teren mlăștinos ce aparține comunei Secusigiu , izlazul  din comună, elevii școlii „Astra” au plantat peste 400 de sălcii.

La finalul acțiunii, Arhiepiscopia Aradului a dăruit pachete consistente cu dulciuri, fructe și sucuri elevilor Școlii „ASTRA″.

Acțiunea de plantare a fost coordonată de Prof. Dr. Cristian Stoica și Prof. Alexandru Cadar.

Aducem mulțumiri tuturor celor implicați, precum și lui Florin Toma  care ne-a ajutat să procurăm o parte din sălciile plantate la Secusigiu.

Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial

Sursa: https://www.arq.ro/peste-400-de-salcii-plantate-la-secusigiu/30953