57198840_2428468317185945_7207839821526466560_n
45 de Burse de merit acordate de Școala Profesională ,,ASTRA”
17/02/2022
80842783_2912875712078534_4089094077390258176_n
Vizita profesorului univ dr. habil Corneliu Pădurean de la Universitatea ,, Aurel Vlaicu″ din Arad
17/02/2022

In orașul lui Bucur

75210357_2777481315617975_2053190445629964288_n
O legendă spune că Bucureștiul ar fi fost întemeiat cu mai multe secole în urmă de un cioban pe nume Bucur care a plecat de pe plaiurile natale cu turma de oi cu gândul să își ducă turma la Dunăre dar a rămas pe malurile Dâmboviței.
Bucureștiul este atestat documentar în anul 1459, când un hrisov al domnitorului Vlad Țepeș scutește de de plata unor dări pe unii dintre locuitorii acestuia.
Muzeul Național de Istorie a României
Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.
Situat pe Calea Victoriei în București în Palatul Poștelor, cel mai important muzeu al statului a fost înființat în anul 1970. Accesibile pentru vizitarea de către public sunt trei expoziții permanente. Copia Columnei lui Traian, Lapidariumul și Tezaurul Istoric.
Tezaurul Istoric cuprinde peste trei mii de piese expuse, deosebite multe dintre ele unicat, realizate din materiale și pietre prețioase. În vitrinele expoziției pot fi admirate obiecte de cult, bijuterii , obiecte religioase și tezaure care acoperă întreaga istorie a României din cele mai vechi timpuri până în epoca contemporană.
Expoziția cuprinde obiecte care au aparținut domnitorilor Constantin Brâncoveanu , Alexandru Ioan Cuza și Familiei Regale a României. Coroana regilor Carol I și Ferdinand, coroanele reginelor Elisabeta și Maria.
Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.
Mai mult de un veac de surghiun
O rană deschisă pentru noi românii o reprezintă tezaulul țării ajuns la Moscova în timpul Primului Război Mondial care și astăzi este în Rusia . 93,4 tone de aur, tablouri, cărți rare, monede vechi, manuscrise , odoare mănăstirești au fost transportate în anul 1916 în 17 vagoane de tren și în anul următor într-un transport de 24 de vagoane.
De-a lungul timpului au fost făcute câteva retrocedări nesemnificative. Specialiștii Băncii Naționale a României au evaluat în prezent tezaurul românesc din Rusia la aproape trei miliarde de euro!
Panteonul neamului românesc
Întins pe o suprafață de 28 de hectare pe terenul donat municipalității de Barbu Bellu , cimitirul care astăzi îi poartă numele are peste 300 de monumente istorice, un număr impresionant de personalități fiind înmormântate aici.
Mihai Eminescu, Nicolae Iorga, A.D.Xenopol, George Coșbuc, Ion Luca Caragiale,Nichita Stănescu, Zaharia Stancu , Ionel Teodoreanu, Titu Maiorescu, Alexandru Macedonski, Tudor Vianu, Mihail Sadoveanu, Aurel Vlaicu, Traian Vuia, Alexandru Vlahuță, Eusebiu Camilar, Nae Ionescu, Grigore Vasiliu Birlic, Corneliu Coposu, Liviu Ciulei și Ion Minulescu sunt doar o parte din personalitățile înmormântate aici.
Personalitățile României și legăturile lor cu Aradul
Soția lui A.D. Xenopol donează 2.000 de volume care au aparținut marelui istoric bibliotecii orașului Arad, de aceea astăzi, aceasta îi poartă numele.
Poetul național Mihai Eminescu vine la Arad alături de trupa de teatru a lui Pascaly fiind cazat timp de aproape o lună în casa lui Ioan Popovici Desseanu.
Eminescu l-a numit pe cel care a înființat Preparandia arădeană ,, Țichindeal, gură de aur″. Iar marele istoric Nicolae Iorga numea Aradul drept ,, Mica Vienă″
Aurel Vlaicu a zburat cu aeroplanul său la Arad. Pentru a-l sprijini pe Vlaicu în realizarea aeroplanului Vlaici III s-a făcut o colectă publică la nivelul întregii Transilvanii. Din fondurile totale adunate arădenii au contribuit cu un sfert, au fost 107 deponenți care au oferit suma de 3955 de coroane. În frunte listei donatorilor a fost episcopul Ignatie Papp.
Să le fie țărâna ușoară și memoria binecuvântată!
19.10.2019
Prof. Stoica Cristian