IMG_5720 copy
Moș Crăciun a venit mai repede la Școala Profesională ,, ASTRA″
17/02/2022

S ASTRA VAGOANE CĂLĂTORI mândria industriei Aradului și a României!

Învățăm de la cei mai buni!
S ASTRA VAGOANE CĂLĂTORI mândria industriei Aradului și a României!
Zilele trecute au ieșit pe ușa fabricii arădene ,,Astra Vagoane Călători” două dintre numeroasele tramvaie care vor circula pe străzile din Cluj și Oradea . Tramvaie la fel de frumoase circulă deja pe străzile din Arad.
În istoria sa de aproape 130 de ani din mâinile pricepuților meseriași ai fabricii arădene au fost produse vagoane care circulă pe aproape toate continentele lumii. Vagoanele de călători produse la Astra au ajuns în Italia, Brazilia, Cehia, Egipt, Iran, Gabon, Irak, Vietnam, Thailanda, Bangladesh, Siri Lanka,Angola, Maroc, Tunisia, Siria,Congo.
Pe marii industriași români din România îi poți număra pe degetele de la o mână. Patronul român și conducerea S. Astra Vagoane Călători au hotărât în urmă cu cinci ani să înființeze o Școală Profesională. Din anul 2015 elevii școlii învață tainele meseriei de la oamenii cu experiență ai fabricii.
Înscrieri la Școala Profesională ,, ASTRA” pentru anul școlar 2020-2021
Școala Profesională ,, ASTRA” face înscrieri pentru clasa a IX a la următoarele specializări:
– Electrician aparate electrice și energetice
– Electromecanic material rulant
– Sudor
– Lăcătuș construcții metalice
– Strungar
– Operator la mașini cu comandă numerică
Elevii beneficiază de cazare și trei mese pe zi timp de trei ani cât durează școlarizarea(cu excepția vacanțelor) . Bursa lunară este de 300 de lei.
Elevii care fac naveta primesc 500 de lei lunar.
Elevii care se remarcă la orele de practică pot primi și burse de merit.
După absolvire elevii sunt angajați la S. Astra Vagoane Călători pentru o perioadă de minim 5 ani.
Informații suplimentare se pot obține la tel 0730.643.400 (prof. Stoica Cristian).
Vă așteptăm la Școala Profesională ,, ASTRA”
Prof. Stoica Cristian
Director Școala Profesională ,, ASTRA”
Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.