Cauzele şi efectele consumului de droguri şi alcool prezentate elevilor de la ASTRA

Şcoala Profesională “ASTRA”, gazda unei expoziţii de fotografii din Ţinutul Hălmagiului
08/02/2016
Preşedintele Comunităţii Evreilor din Arad, în vizită la Şcoala Profesională “ASTRA”
28/02/2016

Adolescenţii recurg la droguri din varii motive, dar cele mai im­por­tante sunt: tentaţia (care poate fi foarte mare); anturajul (un cerc de prieteni prost ales poate duce la decizii pe care ulterior cineva le poa­te regreta); stresul (atunci când un tânăr ajunge să treaca prin si­tua­ţii în care nu ştie cum sa reacţioneze, când cerinţele sunt prea greu de îm­plinit, precum cele legate de şcoală, familie sau prieteni, acesta poa­te apela la astfel de metode de re­fulare, ce îl vor “deconecta”, pentru mo­ment, de la realitatea tensionată)”.

Psihologul a precizat că starea de dependență este și ea o cauză care perpetuează consumul de al­cool și droguri. În momentul în care fac acest lucru pentru prima da­tă, cad într-o capcană din care vor mai ieşi foarte greu dacă devin de­pendenţi. La început, toţi consumatorii spun că e prima şi ultima dată, apoi cred şi spun că se pot la­sa oricând, pentru ca într-un anumit moment să nu poatărenunţa la al­co­ol şi/sau droguri, întrucât au de­ve­nit dependenţi. Din păcate, me­diul în care se învart tinerii în prezent este aproapeîntotdeauna unul în care se găsesc tot felul de subs­tanţe şi de cele mai multe ori, acestea au preţuri accesibile.

Se pare că un consum de alcool pentru un tânăr duce la scăderea in­hibiţiilor, iar adolescenţii par să se simtă mai maturi, când de fapt, efectul obţinut este cel invers. Ȋn ur­ma alcoolemiei ridicate tinerii se confruntă, cu starea de inconştienţă, stare în care pot fii capabili de ac­te necugetate.
Psihologul a atenţionat că tinerii nu sunt constienți de faptul că dro­gurile sunt foarte periculoase, şi astfel pot apărea: anxietate severă, tulburări ale somnului, pierderi de memorie, leziuni hepatice, in­farct miocardic, crize pseudoepilep­tice, accidente vasculare cerebrale, etc.

Trebuie de ştiut că nu există dro­guri mai rele sau droguri mai putin bune, toate sunt substanţe toxice, toate acestea afecteaza creşterea tâ­nărului, iar în unele cazuri sunt chiar  mortale.
Având în vedere statisticile, acest fenomen ia amploare şi din ce in ce mai mulţi tineri îşi pierd di­recţia, îndreptandu-se către parţi întunecate şi dificile. ,,Numai prin clă­direa unei relaţii bazate pe prietenie, prin comunicare si prin creerea unui mediu de înţelegere şi ac­ceptare, vom reuşi să ne apropiem de adolescentul de azi, care îşi do­reş­te în acelaşi timp să rămână co­pil, să fie matur şi responsabil” a con­cluzionat psihologul Adriana Popa.

[http://www.vestic.ro/articol_49485/–cauzele-si-efectele-consumului-de-droguri-si-alcool-prezentate-elevilor-de-la-astra.html]