Clădirea din Arad care a găzduit redacţia celui mai important ziar al Transilvaniei începutului de secol trecut: ,,Românul”

elevi_1
A construit și reparat din proprii bani aproape 100 de școli și peste 200 de biserici
16/02/2022
Screenshot 2022-02-16 at 12-05-35 Peste 400 de sălcii plantate la Secusigiu
Peste 400 de sălcii plantate la Secusigiu
16/02/2022

istorie_0

Multe clădiri din centru orașului poartă în spatele zidurilor masive câte o frumoasă poveste, care merită scoasă la lumină. Clădirea din strada ce poartă numele lui Vasile Goldiș la numărul șase ne aduce aminte de luptă, de sacrificiu, de corifeii Marii Uniri și de 1 Decembrie 1918. Este clădirea care a găzduit sediul celui mai important ziar al Transilvaniei începutului de secol trecut ziarul ,, Românul″.

„Istoria nu se învață doar din cărți sau documente, în clasă, sau în sala de lectură a bibliotecii, ea se poate învăța și în locurile în care marile evenimente s-au petrecut”, este de părere profesorul Stoica Cristian, de la Ṣcoala Profesională ,, ASTRA″ care mereu îi învaţă pe elevi câte o lecţie importată de istorie.

Acesta este de părere că: „Istoria din urmă cu 100 de ani cu siguranță ar fi fost alta dacă nu ar fi existat arădenii Vasile Goldiș, Ioan Suciu, Ștefan Cicio-Pop, episcopul Ignatie Papp și mulți alții peste numele cărora s-a așezat colbul istoriei. Aradul a avut un rol central în tot ceea ce a însemnat înfăptuirea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Lupta înaintașilor noștri trebuie readusă la lumină pentru a nu fi uitată. Este obligația noastră de a prezenta adevărul istoric, fără ură și fără părtinire”.

Presa scrisă din Arad cel mai eficient mijloc de comunicare

,, Românul″, ,, Tribuna″și  ,, Tribuna poporului″, toate trei au văzut lumina tiparului la Arad,  contribuind din plin la lupta pentru Marea Unire. Vasile Goldiș a fost cel care a condus ziarul ,, Românul″, acesta fiind și ideologul Unirii celei Mari de la 1918.

Paginile ziarului ,, Românul″ au fost , începând cu anul 1911, locul unde au scris pentru cauza națională  mari personalități ale țării.

„Aradul are numeroase locuri în care s-a scris istorie. Este de datoria noastră să mergem acolo. După noi cu siguranță vor veni și alții.

Pentru că în Palatul ,, Românul″ s-a scris istorie adevărată am mers alături de elevii Ṣcolii Profesionale ,, ASTRA″ , acum la început de octombrie în anul centenar. I-am evocat pe arădenii de acum 100 de ani și faptele lor care ne fac cinste”, încheie prof. Stoica Cristian

Sursa: https://www.ziardearad.ro/cladirea-din-arad-care-gazduit-redactia-celui-mai-important-ziar-al-transilvaniei-inceputului-de-secol-trecut-romanul