Meseriași pentru trenuri, școliți la Arad

capital-arad
Şcoală profesională privată
28/09/2015
Şcoala Profesională “ASTRA”, gazda unei expoziţii de fotografii din Ţinutul Hălmagiului
08/02/2016

Meseriași pentru trenuri, școliți la Arad

capital-angajare

La Arad, 53 de elevi au început primul an școlar al Școlii Profesionale Astra, deschisă de Astra Vagoane Călători Arad. „Vom pregăti în primul rând viitoarele cadre cu pregătire medie care vor lucra în halele uzinei noastre, dar şi pentru alte societăţi comerciale arădene, dacă vor exista solicitări, iar noi vom avea capacitate suficientă de şcolarizare“, a declarat Valer Blidar, preşedintele Grupului de firme Astra Vagoane Călători. Potrivit omului de afaceri, forța de muncă arădeană este îmbătrânită și lipsită de meseriași de calitate.

Directorul școlii, Ioan Bele, a spus că elevii vor fi pregătiți pentru șase specializări, materiile tehnice fiind predate de profesioniști din uzină. Specializările sunt: electrician aparate şi echipamente electrice şi energetice, electromecanic material rulant, lăcătuş construcţii metalice şi utilaj tehnologic, sudor, strungar și operator la maşini cu comandă numerică.

Elevii care locuiesc la o distanță mai mare de 30 km de Arad beneficiază de cazare și primesc o bursă de 100 lei pe lună. Cei care nu locuiesc în cămin au o bursă de 300 lei. Acești tineri au locul de muncă asigurat prin contractul de școlarizare. Mai mult decât atât, dacă la absolvire refuză angajarea, vor rambursa cheltuielile făcute pentru pregătirea lor.

[http://www.capital.ro/exista-scoli-care-garanteaza-angajarea-imediata.html]