Preşedintele Comunităţii Evreilor din Arad, în vizită la Şcoala Profesională “ASTRA”

Cauzele şi efectele consumului de droguri şi alcool prezentate elevilor de la ASTRA
23/02/2016
IMG_20160307_165234
Şcoala Profesională ,, ASTRA” în vizită la copii Fundaţiei Creştine RCE Speranţa Copiiilor
08/03/2016

Şcoala Profesională “ASTRA” l-a avut ca invitat, în cursul săptămânii trecute, pe domnul  inginer Io­nel Schlesinger, preşedinte al Co­munităţii Evreilor din Arad. Ab­solvent al Institutului Politeh­nic Ti­mişoara, acesta a obţinut di­ploma de Inginer Mecanic cu specialita­tea Construcţii de Maşini remarcându-se pe tărâm ştiinţific cu trei invenţii brevetate, peste 20 de ino­vaţii înregistrate, dar şi numeroase co­municări ştiinţifice. În cadrul în­tâlnirii au fost aduse în discuție is­to­ria, cultura, religia şi meseriile evreilor.

Preşedintele Comunităţii Evre­i­lor din Arad a dezvăluit a informații interesante despre meseriile pe care evreii le-au avut de-a lungul timpului şi despre importanţa în­vă­ţării unei meserii.

Elevii s-au arătat interesaţi și de tradiţiile religioase ale evreilor, astfel că oaspetele a prezentat principalele sărbători ale comunităţii sale, dar a vorbit şi despre activităţile pe care le desfășoară în prezent împreună cu alte culte.

A fost adusă în discuţie şi preocuparea comunităţii pentru membrii mai vârstnici ai acesteia. La ora actuală un număr de 50 de vârst­nici, membrii ai Comunităţii Evre­ilor  primesc ajutor din partea comunită­ții pentru că “fiecare evreu este răs­punzător pentru toţi ceilalţi” a punc­tat în finalul întâlnirii,  preşedintele Comunităţii Evreilor din Arad.

Prima menţionare documentară a evreilor din Arad datează din anul 1717.

[http://www.vestic.ro/articol_49603/­presedintele­comunitatii­evreilor­din­arad­in­vizita­la­scoala­profesionalaastra.html]