Şcoala Profesională “ASTRA”, gazda unei expoziţii de fotografii din Ţinutul Hălmagiului

capital-angajare
Meseriași pentru trenuri, școliți la Arad
18/10/2015
Cauzele şi efectele consumului de droguri şi alcool prezentate elevilor de la ASTRA
23/02/2016

Şcoala Profesională “ASTRA” din Arad, prin intermediul conduce­rii Complexului Muzeal Arad, a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute prezentarea expoziţiei de fo­to­grafie “Ţinutul Hălmagiului cercetat de profesorul Traian Mager”.

Momentul a fost susținut de mu­zeografii secţiei de Etnografie drd. Gabriel Hălmăgean şi dr. So­rin Sabău.

Expoziția cuprinde reproduceri după fotografiile din albumele do­na­te muzeului în anul 1989, de că­tre un urmaş al profesorului, Gra­ţian Mager. Fotografiile au fost realizate în timpul cercetărilor monografi­ce pe care prof. Mager le-a făcut în ţinutul Hălmagiului, în cadrul Ins­ti­tutului Social Banat Crişana despăr­ţământul Arad, în perioada in­terbelică. Termenul de Ţinut al Hăl­magiului îi aparţine profesorului şi face referire la acea porţiune a regi­u­­nii superioare a văii Crişului Alb, din munţii Apuseni, care gravitează în jurul Hălmagiului. Albumele cu fotografiile realizate au fost prezentate la 16 noiembrie 1934, în ca­drul expoziţiei Fundaţiilor Regale de la Bucureşti, în prezenţa regelui Carol al II-lea.

Expoziţia respectă structura pe care prof. Mager a dat-o albumelor de fotografie, fiind organizată pe te­me: relief, aşezări, gospodării, popu­laţia, costume, mijloace de trai, problema degradării munţilor despă­duriţi, ocupaţii şi târgul de fete de pe Muntele Găina.

Expoziţia este însoţită şi de un volum care conţine toate fotografi­ile provenite din albumele donate mu­zeului. Acesta se priveşte pe file, în faţă fiind postate fotografiile editate în culori cât mai apropiate de cele originale, iar pe verso textul fo­tografiei cu scrisul original al pro­fesorului Mager.

Expoziţia de fotografie a fost ver­nisată în anul 2012 la sala Clio a Complexului Muzeal Arad și a fost gândită ca o expoziţie itinerantă,  ea fiind prezentă și la Muzeul de Ar­tă a Lemnului din Câmpulung Mol­do­venesc (2011), dar şi în regiunile care au fost direct vizate de cerce­tările prof. Mager – ţinutul Hăl­magiului, la Liceul Moga Voievod din Hălmagiu (2014), la Liceul Ioan Buteanu din Gurahonţ (2014) şi Şcoala Gimnazială din Vârfurile (2015).

[http://www.vestic.ro/articol_49122/-scoala-profesionala-%E2%80%9Castra%E2%80%9D-gazda-unei-expozitii-de-fotografii-din-tinutul-halmagiului.html]