Şcoala Profesională ,, ASTRA” în vizită la copii Fundaţiei Creştine RCE Speranţa Copiiilor

Preşedintele Comunităţii Evreilor din Arad, în vizită la Şcoala Profesională “ASTRA”
28/02/2016
IMG_20160309_145150
În vizită muzeul Preparandiei
09/03/2016

IMG_20160307_165234

Elevii Şcolii Profesionale ,, ASTRA” însoţiţi de cadrele didactice ale şcolii au făcut în cursul zilei de 7 martie o vizită copiiilor aflaţi în grija Fundaţiei Creştine RCE Speranţa Copiiilor. Un număr de 25 de copii sunt îngrijiţi în trei case de tip familial situate în Arad pe strada Diogene la numărul 6. Aici se bucură de grija personalului caselor, care, alături de psihologul fundaţiei le oferă educaţia, sprijinul şi mângâierea atât de necesare la această vârstă. Pentru cei aflaţi în aceste case, unii dintre ei fiind imobilizaţi în cărucioare cu rotile, prezenţa elevilor Şcolii Profesionale ,, ASTRA” a constituit o bucurie. Pe lângă faptul că s-au aflat în mijlocul copiiilor îngrijiţi de Fundaţia Speranţa Copiiilor, elevii astrişti le-au dus acestora fructe, dulciuri şi sucuri. Elevii Şcolii Profesionale ,, ASTRA” au promis că vor reveni în mijlocul celor 25 de copii aflaţi în cele trei case de tip familial din cartierul arădean Subcetate.

Acelaşi grup de elevi şi profesori ai Şcolii Profesionale ,, ASTRA” au participat la conferinţa susţinută la Teatrul de Stat ,, Ioan Slavici” din Arad de către Părintele Nicolas Sakhararov de la Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul din Essex ( Anglia). Numerosul public prezent la conferinţă s-a bucurat de frumoasele cuvinte rostite de distinsul invitat. Moderatorul evenimentului a fost Părintele vicar Arhimandrit Teofan Mada, manager şi coordonator de proiect al manifestărilor internaţionale ,, Filocalia”, ediţia 2016.