Şcoală profesională privată

SC Astra Vagoane Călători SA şi-­a deschis propria şcoală profesională
18/09/2015
capital-angajare
Meseriași pentru trenuri, școliți la Arad
18/10/2015

Şcoală profesională privată

capital-arad

Forța de muncă îmbătrânită l-a împins pe cel mai mare antreprenor român din județ să-și formeze singur personalul. Abia anul acestea a reușit, după aproape opt ani în care a bătut la ușile Ministerului Educației. „Toate țările dezvoltate au școli profesionale, noi le-am desființat pe toate și nu am pus nimic în loc. În sfârșit Ministerul Educației și-a dat seama că a făcut o mare eroare“, ne-a declarat omul de afaceri Valer Blidar, proprietarul Astra Vagoane Călători.

În această toamnă, Școala profesională Astra din Arad și-a deschis porțile, urmând ca peste trei ani să iasă prima serie de specialiști, care vor fi angajați în cadrul fabricii de la Arad. Patronul Astra susține că la toți absolvenții școlii profesionale din primii 5-6 ani li se va asigura loc de muncă.  „Nimeni nu pregătea meseriași. Toate școlile de meserii au dispărut, iar așa-zisele licee industriale sunt o pierdere de timp. Mai sunt două școli profesionale private în Ardeal, deschise de companii străine.

Școala Astra este singura finanțată de o firmă 100% românească“, mai spune omul de afaceri, precizând că toți elevii beneficiază de burse, iar cei care sunt din localităţi situate la peste 30 km de municipiul Arad beneficiază de cazare în căminul şcolii. Blidar ne-a mai declarat că în prezent aproape 80% din forța de muncă din cadrul fabricii de vagoane de la Arad are peste 55 de ani, iar angajații cu vârsta sub 30 de ani reprezintă doar 7-8% din personal. Anul trecut afacerile Astra Vagoane Călători au crescut cu peste 60% ajungând la 290 milioane de lei (65 mil. euro), iar profitul net raportat s-a ridicat la aproape 10 milioane de euro. Cea mai mare parte a producției realizată la Astra Arad, aproape 90%, ia calea exportului.

[http://www.capital.ro/arad-campionii-cresterii-economice-impulsionati-de-nemti-si-japonezi.html]