Un moment istoric pentru Arad – deschiderea Şcolii Profesionale Astra!

economica
SC Astra Vagoane Călători SA şi-­a deschis propria şcoală profesională
18/09/2015

Un moment istoric pentru Arad – deschiderea Şcolii Profesionale Astra!

11998176_10204179775968800_2106027323_n

Câteva sute de persoane, elevi, părinţi, oficialităţi locale (printre care primarul şi preşedin­tele Consiliului Judeţean, respectiv Gheorghe Seculici, pre­şedintele Camerei de Co­merţ, Industrie şi Agricultură), parlamentari (Claudia Bo­ghi­ce­vici şi Dorel Căprar), cadre di­dac­tice, au participat la momen­tul istoric al deschiderii Şcolii Profesionale Astra, în cadrul SC Astra Vagoane Călători SA. Eve­nimentul a avut loc chiar în hala principală de producţie, de unde elevii şi părinţii acestora au putut vizita ulterior întreaga fa­brică. Este prima generaţie de elevi ai noii şcoli profesionale, iar condiţiile de care beneficiază rivalizează cu cele mai bune do­tări ale şcolilor de top româneşti, atât pe segmentul didactic, cât şi la cazarea în internat.

Preşedintele grupului de fir­me Astra, dl. Valer Blidar, a ac­cen­tuat câteva dintre priorităţile şcolii profesionale: crearea unui cadru profesional pentru însuşirea unor meserii căutate pe pia­ţa forţei de muncă; disciplină şi se­riozitate; schimbarea programei şcolare la nivel naţional, în privinţa învăţământului profesio­nal, pentru a se pune accent de­osebit pe desenul tehnic. Dl. Valer Blidar a precizat că doreşte să dea numele şcolii “Johann Weitzer”, după fondatorul uzinei de vagoane din Arad.

La finalul ceremoniei de des­chidere, părinţii şi copiii au vi­zitat noua şcoală, halele de produc­ţie, şi i-au cunoscut pe pro­fe­sorii care vor preda aici. Cursu­rile în­cep marţi dimineaţa, la ora 8.

[http://www.vestic.ro/articol_46839/un-moment-istoric-pentru-arad—deschiderea-scolii-profesionale-astra.html]