Ziua porţilor deschise la Şcoala Profesională ,, ASTRA”

cetatea Siria 20 aprilie 2016
În vizită la Cetatea Șiria
20/04/2016
20160422_102252
În vizită la Sinagoga Neologă Arad
22/04/2016

Ziua porţilor deschise la Şcoala Profesională ,, ASTRA”

20160421_122308

Ziua de Joi 21 aprilie a fost plină de activităţi la Şcoala Profesională ,, ASTRA”. Fiind ziua porţilor deschise, elevii ,, Şcolii Gimnaziale Iosif Moldovan” din Arad însoţiţi de diriginţi au vizitat Şcoala Profesională ,, ASTRA” şi fabrica ASTRA VAGOANE CĂLĂTORI.

Şcoala Profesională ,, ASTRA” a avut ca invitaţi pe reprezentanţii Complexului Muzeal Arad drd. Gabriel Hălmăgean şi dr. Sorin Sabău. Cei doi cercetători le-au prezentat elevilor două filme documentare. Acestea fiind rezultatul muncii de teren a cercetătorilor drd. Gabriel Hălmăgean şi dr. Sorin Sabău. Primul film prezentat, realizat de drd. GabrielHălmăgean intitulat ,, Canalul morilor” face referire la morile de apă din judeţul Arad.

Filmul prezintă istoria construirii acestui canal, morile care au funcţionat şi situaţia lor actuală. Celălalt film documentar realizat de dr. Sorin Sabău intitulat ,, Olarii de la Târnăviţa” prezintă detaliat trecutul şi prezentul olarilor. Filmul arată modul în care aceşti meşteri populari îşi practică meseria, una pe cale de dispariţie din păcate.

Un alt invitat al zilei a fost asistent univ.dr. Alina Marian medic stomatolog. Aceasta le-a vorbit elevilor de la ,, ASTRA” despre ortodonţie.

[http://www.vestic.ro/articol_50741/ziua-portilor-deschise-la-scoala-profesionala–astra%E2%80%9D-.html]